KONTAKTUJTE NÁS

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy se řadí mezi vícevrstvé (tzv. kompozitní) podlahy. Jejich základem je dřevěná nosná deska, většinou HDF (High Density Fibreboard = deska s vysokou zátěží), MDF (deska se střední zátěží), výjimečně dřevovláknitá deska s fenolovou pryskyřicí. Na základovou desku se aplikuje protitahová vrstva, která stabilizuje tvar lamel. Na ní se nachází dezénová nášlapná vrstva z potištěného papíru, který dává podlaze její jedinečnou tvář.

Jelikož se vzor tiskne důmyslnými tiskovými technologiemi, nabízí výrobci nepřeberné množství designů, vzorů a barevných odstínů. Na své si přijdou především milovníci přírodních materiálů (imitace dřeva či kamene). Poslední vrstvou je průhledná ochranná vrstva (overlay), která podlahu chrání před opotřebením. Jednotlivé vrstvy se k sobě lepí lisováním probíhajícím za vysokých teplot – tzv. laminováním.

Povrchová úprava na výběr

Při vybírání plovoucí laminátové podlahy si často můžete zvolit finální povrchovou úpravu, která vám nejlépe odpovídat vašim představám. Na trhu  výběr vzhled kartáčovaného dřeva, naolejovaného přírodního dřeva, dále vzhled vystárlého dřeva či dřevo matné.

Proč jsou laminátové podlahy tak oblíbené?

Hlavní výhodou plovoucích laminátových podlah je skvělý poměr kvality a ceny, rychlá montáž a dlouhá životnost. Oproti přírodním materiálům je laminát lepší v tom, že ani po čase nemění barvu, také je odolný vůči nejrůznějším skvrnám, nárazům a oděru. Je antistatický a antialergický. A samozřejmě můžete plovoucí laminátové podlahy pokládat i na podlahové vytápění. Někteří výrobci vylepšují povrch laminátových podlah i protiskluzovou úpravou.

Nevýhody laminátových podlah?

Na rozdíl od dřevěných podlah nelze ty laminátové lokálně opravit zbroušením a opětovným přelakováním. Takže pokud vám na podlahu upadne něco těžkého nebo se jinak poničí, budete ji muset rozebrat a poškozené lamely vyměnit. V porovnání se dřevem se může laminát zdát o něco chladnější a hlučnější při chůzi. Cena je však nesrovnatelně nižší.

U laminátových podlah také hrozí riziko nabobtnání a pokroucení základové desky při styku s větší vlhkostí. Spáry mezi lamelami nelze zatmelit, a právě tudy může vlhkost proniknout až na nosnou desku, která důsledkem toho nabobtná a následně seschne. Proto nedoporučujeme umisťovat plovoucí laminátové podlahy do koupelen a kuchyní. Navíc je potřeba dbát zvýšené opatrnosti při čištění podlah z laminátu. Ideální je používat vysavač, případně sprejový čisticí přípravek, který se po nastříkání setře mopem.